Co jeszcze warto wiedzieć przed ślubem?


Ślub i wesele to skomplikowana logistycznie operacja - mnóstwo dokumentów do załatwienia i detali do opanowania. Trzeba jednak pamiętać, że strach ma wielkie oczy i wiele par "przeszło" przez to bez najmniejszych perturbacji. Żeby jeszcze dopełnić obrazu całej ceremonii warto wiedzieć jeszcze o kilka przydatnych rzeczach.


Prezenty
To dla przyszłych małżonków często niezręczny temat, bo jak powiedzieć cioci Zosi, że chcemy koniecznie toster danej marki i nie różowy, a stalowy, a wujkowi Zdzisiowi, że potrzebujemy pralki z 8, a nie 5-cio kilogramowym bębnem, która starczy nam na 20, a nie 5 lat? A jeśli zamiast sprzętu wolimy pieniądze?
Dość często młodzi ukrywają "prośbę" o prezent w formie gotówki w rymowance, którą umieszczają na zaproszeniu. I niewątpliwie jest to najwdzięczniejsza forma. Jednak można też poprosić rodziców bądź świadków by taką wiadomość rozesłali "pocztą pantoflową".
W przypadku prezentów wiele par ma coraz mniej oporów przed zamieszczaniem w internecie listy prezentów, na którą goście mogą się wpisywać.
Jednak to wciąż pozostaje kwestią wyczucia.


Zadania świadków
Świadkowie, choć na drugim planie, odgrywają bardzo ważną rolę podczas przygotowań, ceremonii i wesela, gdyż wspomagają i odciążają nowożeńców od wielu spraw, jak choćby przystrojenie sali, kościoła czy samochodu, ale nie tylko.

Przede wszystkim świadkowie wraz z dowodami osobistymi muszą na kilka dni przed ślubem osobiście zgłosić się do kancelarii parafialnej bądź plebanii w kościele, w którym odbędzie się ślub. Jest to niezbędne, ponieważ ich dane zostaną wpisane do dokumentów zawarcia związku małżeńskiego.
Choć nie wymaga się od świadków zaświadczenia o przystąpieniu do spowiedzi, jest dobrze widziane żeby przystąpili do komunii zaraz po Nowożeńcach.

W dzień ślubu świadek jedzie samochodem po Pana Młodego, następnie po świadkową, a na koniec po Pannę Młodą.
Świadkowie uczestniczą też w błogosławieństwie razem z Parą Młodych, które zwyczajowo odbywa się w domu Panny Młodej.
Przed ceremonią wchodzą do kościoła i dokonują ostatnich przygotowań - układają dekoracje, sprawdzają czy wszystko jest tak jak być powinno.

Choć świadkowie mogą być tej samej płci, zwykle jest to kobieta i mężczyzna. I tak świadkowa siada po prawej stronie tuż za Panną Młodą, a świadek po lewej. Po ślubie wchodzą zaraz za Parą Młodą.

Następnie zgodnie z zaleceniami instruują gości pod kościołem odnośnie ceremonii np. usadzają w odpowiedniej ławce, informują kto obsypuje Państwa Młodych ryżem, bądź monetami, albo w którym miejscu składane będą życzenia, odbierają też prezenty i kwiaty itp.
Po przybyciu na wesele pomagają rozsadzić gości i biorą udział w prowadzeniu zabaw i tańców.


Tekst przysięgi wypowiadanej podczas ślubu kościelnego (konkordatowego)

"Ja ...(imię Pana młodego) biorę sobie Ciebie .... (imię Panny Młodej) za żonę i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci."

Te same słowa powtarza Panna Młoda.

Następnie przy wymianie obrączek Pan Młody mówi:

"...(imię Panny Młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego."

Te słowa powtarza też Panna Młoda.

Inaczej przysięga brzmi w przypadku ślubu cywilnego:

Pan Młody zaczyna słowami:

"Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępujeę w związek małżeński z ...(imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe."

Zaraz po tym Pana Młoda mówi:

"Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z...(imię Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe."
l